Nowa Kia Carens 2012 – rywal dla Zafiry, czy dla Lodgy?

Nowa Kia Carens 2012

Przyznam, że nie spodziewałem się, że Kia wypuści vana pod nazwą Carens. Nie wiem, czy nawiązanie do auta, z którego Europejczycy się śmieją jest dobrym pomysłem. Ale nowy Carens powinien być świetny. Szkoda, że tak niewiele o nim wiadomo.Nowa Kia Carens 2012

Kia Carens – niesprawiedliwie krytykowana

Nowy Carens jest wyczekiwany z ciekawością, ponieważ Kia ma nieporównywalnie lepszą renomę niż w czasie premiery I generacji vana w 1999 r. Teraz wszyscy wiedzą już, że najnowszej produkcji (III gen.) nie będzie można krytykować za toporny wygląd, kiepską jakość wnętrza i ogólną przeciętność. Będzie to samochód nowej ery.

Naście lat temu Europejczycy wyśmiewali się z Carensa, zarzucając mu wyżej wymienione wady. Ci, którzy ze względu na atrakcyjną cenę, zdecydowali się jednak na zakup vana, najczęściej nie żałowali. Carens nie był królem bezawaryjności, ale na tle innych przedstawicieli tego najbardziej awaryjnego przecież segmentu, prezentował się zadziwiająco dobrze. Trudno znaleźć tańsze w utrzymaniu auto o tak dużej pakowności.Nowa Kia Carens 2012

Nowa Kia Carens 2012 – jaka będzie?

O nowej Kii nie wiadomo wiele. Pokazano tylko wklejone powyżej zdjęcia i poinformowano o premierze na wrześniowych targach w Paryżu. W Polsce Carens pojawi się na początku przyszłego roku.

Czym będzie Carens? Czy tylko powiększonym Hyundaiem ix20? Stylistycznie na pewno tak. Ale to zaleta. Być może zostanie oparty na tej samej płycie, co Optima? Największą zagadką jest cena.

Carens – van luksusowy, czy niskobudżetowy

Bo wiele zależy od tego, jaką strategię obiorą Koreańczycy. Carens może być vanem tanim, o niskiej cenie bazowej (podobnie jak mniejsze auta Kia). Wyposażonym przyzwoicie, ale pozbawionym akcesoryjnych fajerwerków. Wówczas konkurowałby z, zapewne jeszcze słabiej wyposażoną i trochę tańszą, Dacią Logdy, która wkrótce wejdzie na polski rynek.

Carens może jednak być także vanem luksusowym – manifestacją siły marki, która zechce udowodnić Europejczykom, że z powodzeniem potrafi zastosować w swoich autach najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, jak adaptacyjne zawieszenie, aktywny tempomat, dwusprzęgłowy automat… Trochę się rozmarzyłem. Niemniej jednak wówczas Kia konkurowałaby m.in. z niedawną nowością, czyli Oplem Zafirą Tourer. Byłaby od niego tańsza i może nawet ładniejsza.

Więcej informacji o Carensie? Miejmy nadzieję, że już wkrótce

Jestem bardzo ciekaw nowego Carensa i będę na bieżąco śledził wszelkie newsy na jego temat. Mam dużą nadzieję na to, że Koreańczycy utrą w końcu nosa butnym Europejczykom i Japończykom, którzy ostatnio każą sobie płacić za dużo za przyzwoicie wyposażone auta siedmioosobowe.

 

Jedna myśl w temacie “Nowa Kia Carens 2012 – rywal dla Zafiry, czy dla Lodgy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.